X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

$ US Dollar Euro Türk Lirası
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

$ US Dollar Euro Türk Lirası

Web Sitesi Açmak İçin Gereken 4 Şey

AnasayfaYazılarWeb YazılımWeb Sitesi Açmak İçin Gereken 4 Şey

Web sitesi açmak isteyip de ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? O halde bu makale tam size göre...

 

Web sitesi açmak istiyorum fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum diyenlerdenseniz, bu yazımız tam size göre. Eskiden web sitesi açmak için İngilizce dil bilgisi ve kodlama dili gibi teknik bilgilere hâkim olmak gerekiyordu. Günümüzde ise hazır yazılımlar ve firmaların sunduğu hepsi bir arada paketler ile web sitesi açmak oldukça kolay bir işlem hâline geldi. İstediğiniz web sitesini açmak için aşağıdaki adımları izleyerek hayalinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Domain: Web sitesi açmak için ilk adım, bir alan adı (domain) satın almaktır. Domain, web sitenizin akılda kalıcı bir isim ile ziyaretçileriniz tarafından bulunmasını sağlar. Henüz bir alan adı satın almadıysanız buraya tıklayarak uygun ve anında alan adı alabilirsiniz


  Domainblg1
 2. HostingDomain satın aldıktan sonra alan adınız üzerinden içeriklerinizi yayınlayabilmek için ihtiyacınıza uygun bir hosting hizmeti satın almalısınız. Henüz bir hosting satın almadıysanız buraya tıklayarak uygun ve anında bir hosting alabilirsiniz.

 3. İçerik Yönetim Sistemi: CMS yazılım ve kodlama bilgisine sahip olmadan içerik oluşturulmasını mümkün kılan hazır bir yazılım uygulamasıdır. CMS arayüzde sıfırdan bir içerik oluşturmayı, yayınlamayı, üzerinde değişiklik yapmayı, yönetmeyi sağlayan bir yazılımdır. 

  En çok bilinen ve kullanımı en çok yaygın olan CMS örneklerinden biri Wordpress fakat günden güne ve oldukça yaygın olan pek çok CMS uygulaması mevcuttur.


Tema: Sitenizin görünümünü istediğiniz tarza dönüştürmek için kulllanılan hazır kodlanmış yazılımdır.

Web Sitesi Açtıktan Sonra Yapmanız Gerekenler

 

 • Kalıcı bağlantı (URL) yapınızı düzenleyin.
 • Web sitenizi hızlandırmak için cache eklentisi yükleyin.
 • Site başlığını, sloganı ve zaman dilimini güncelleyin.
 • Domain bilgilerinizin herkes tarafından görülebilir olmasını istemiyorsanız Whois Gizleme işlemini yapmayı ihmal etmeyin.
 • Ziyaretçi istatistikleri için web sitenizi Google Analytics‘e bağlayın

 

Web sitenizi açıp gerekli eklentileri yükleyip güvenlik kontrollerini yaptınız. Artık içeriklerinizi yayınlayarak dünyayla paylaşmaya başlayabilirsiniz. Web sitenizin Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını istiyorsanız, site içi (on-page) ve site dışı (off-page) SEO çalışması yapmalısınız. Bu konu hakkında makaleler okuyup eğitim videoları izleyerek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.


Powered by WISECP
Top